Regulamin
Podziemna trasa
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA ŚCIEŻKI TURYSTYCZNEJ „GEOPARK- ŚLADAMI DAWNEGO GÓRNICTWA KRUSZCÓW”
- Właścicielem obiektu jest Gmina Mirsk z siedzibą w Mirsku przy pl. Wolności 39.
- Dzierżawcą podziemnej trasy turystycznej jest firma Góry Przewodnik Patrycja Werecka z siedzibą w Mirsku.
- Każdy zwiedzający ma obowiązek zapoznać się z Regulaminem udostępniania ścieżki turystycznej „Geopark- Śladami dawnego górnictwa kruszców”.
- Podziemna trasa turystyczna jest otwarta odpłatnie wg cennika wywieszonego za szybą domku kasowego i umieszczonego na stronie podziemna-wieza.pl.
- Osoby uprawnione do ulg ze względu na wiek lub niepełnosprawność są zobowiązane bez wezwania pokazać kasjerowi odpowiedni dokument. Brak dokumentu wyklucza ze skorzystania z ulgi.
- Rezygnacja podczas zwiedzania nie upoważnia do zwrotu opłaty za wstęp do podziemnej trasy turystycznej.
- Wyproszenie uczestnika utrudniającego zwiedzanie obiektu innym uczestnikom nie uprania do zwrotu za wstęp.
- Obiekt jest udostępniany przez cały rok, codziennie, w godzinach 10 – 16, w wakacje, długie wekendy do 18.
- Obiekt jest czynny całorocznie, z wyjątkiem okresów prac, które uniemożliwiają jego bezpieczne zwiedzanie, o czym informujemy na bieżąco w zakładce „AKTUALNOŚCI” na stronie www.podziemna-wieza.pl.
- Ostatnie wejście do obiektu odbywa się o godzinie 16.00 w sezonie turystycznie martwym oraz o godzinie 17.00 w weekendy i w pełni sezonu turystycznego.
- Zwiedzanie sztolni jest możliwe tylko z przewodnikiem zatrudnionym lub współpracującym z obiektem.
- Zwiedzanie trasy podziemnej odbywa się w ograniczonych ilościowo grupach 15-16 osobowych.
- Zwiedzający zobowiązani są pobrać kaski ochronne od przewodnika przed wejściem do obiektu.
- Zwiedzanie obiektu jest jednoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu.
- Zwiedzający powinni posiadać obuwie turystyczne, górskie. Za uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku posiadania nieodpowiedniego obuwia podczas zwiedzania Właściciel i Dzierżawca obiektu nie odpowiadają.
- Z uwagi na klimat panujący w sztolniach (wysoka wilgotność oraz niska temperatura w granicach 7-8oC) zwiedzający powinni posiadać odzież dostosowaną do opisanych warunków. Za uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku posiadania nieodpowiedniej odzieży podczas zwiedzania Właściciel i Dzierżawca obiektu nie odpowiadają.
- Występuje możliwość zabrudzenia odzieży trudnymi do usunięcia osadami pokrywającymi powierzchnie skalne.
- Z uwagi na minimalne wymiary sztolni (ok. 60 cm szerokości w najwęższym miejscu, ok. 160 cm wysokości w najniższym miejscu) oraz specyficzny charakter obiektu nie zaleca się zwiedzania obiektu przez kobiety w ciąży, osoby ze schorzeniami lękowymi (m.in. klaustrofobia), poważnymi schorzeniami układu krążenia, z ograniczeniami aparatu ruchowego czy innymi chorobami, których objawy mogą się nasilić w wyniku przebywania w ciasnej, ograniczonej przestrzeni w wilgotnym i chłodnym środowisku, prowadząc do nagłego pogorszenia stanu zdrowia zwiedzających. Właściciel i Dzierżawca obiektu nie odpowiadają za powstałe w ten sposób nagłe pogorszenie stanu zdrowia.
- Z uwagi na charakter obiektu, sztolni nie mogą zwiedzać osoby, które nie ukończyły 6 roku życia (opiekun ma wykazać, że dziecko jest w odpowiednim wieku, pokazując kasjerowi dokument tożsamości dziecka ze zdjęciem). Osoby powyżej 6 roku życia, które nie ukończyły 18 lat mogą zwiedzać obiekt tylko w towarzystwie opiekuna oraz przewodnika. Dziecko, które głośnym zachowaniem będzie utrudniało zwiedzanie innym odwiedzającym zostanie wyproszone z trasy wraz z opiekunem bez zwrotu za wstęp.
- Z uwagi na charakter obiektu, sztolni nie mogą „zwiedzać” zwierzęta (psy, koty i inne zabierane na wycieczkę żyjące stworzenia).
- Zwiedzając obiekt należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na wystające elementy stropu, spągu, obudowy górniczej, możliwość poślizgnięcia się na śliskich powierzchniach, potknięcia się o wystające elementy górotworu. Właściciel obiektu nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku zachowania nienależytej ostrożności przez zwiedzających.
- Za zniszczenia obiektu wynikające z niewłaściwego zachowania i nieprzestrzegania zasad panujących w obiekcie odpowiada ponosząc koszty finansowe osoba, która zniszczeń tych dokonała, lub w przypadku osób małoletnich rodzic bądź opiekun prawny.
- Zabrania się wstępu do obiektu osobom nietrzeźwym, będącym pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub zachowujących się w sposób, który zagraża bezpieczeństwu innych zwiedzających, zakłóca porządek czy narusza ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych.
- Zabrania się odrywania, odspajania, odłupywania fragmentów skalnych, szarpania obudów, opraw oświetleniowych, przewodów elektrycznych oraz niszczenia obiektu w inny sposób.
- Na terenie całego obiektu obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu oraz używania otwartego ognia.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego przebiegu zwiedzania należy bezwzględnie przestrzegać poleceń pracowników obsługi obiektu.
- Zabrania się dotykania ekspozycji znajdującej się w sali muzealnej poprzedzającej wejście do sztolni.
- Dzierżawca obiektu nie ma obowiązku animacji czasu osobom oczekującym na zwiedzanie.
- Przewodnik jest uprawniony do weryfikacji przestrzegania regulaminu przez odwiedzających.
- Zaleca się, aby zorganizowane wycieczki o chęci zwiedzania obiektu powiadomiły wcześniej obsługę(biuro@podziemna-wieza.pl, tel. +48691346933), co korzystnie wpłynie na skanalizowanie ruchu turystycznego.
- Skargi i zażalenia związane z funkcjonowaniem należy składać w formie pisemnej elektronicznej do dzierżawcy obiektu Patrycji Werecka adres jpatrycjawerecka@gmail.com. Będą one rozpatrywane w terminie 10 dni roboczych od momentu ich przyjęcia.